Vi kan inte resa från barnen
Svenskarna i kolonialväldets Kongo
Av Kolbjörn Guwallius
Uppfyllda av sin tro reser Per Olof och Elna Wirén i slutet av 1800-talet från Gästrikland för att förkunna Guds ord i Kongo. Barnen lämnas hemma i långa perioder och chansen att återvända är liten. I det fjärran landet härjar svåra sjukdomar medan historiens mest skräckfyllda kolonialvälde slaktar befolkningen. Missionärernas försök att få invånarna att avsäga sig sin kultur möter ibland motstånd och konflikterna resulterar bland annat i en massaker. Ändå känner de att de älskar Kongo och dess folk.
Författaren och journalisten Kolbjörn Guwallius skärskådar sin mormors föräldrars livsval i ett osentimentalt porträtt av några av de första svenska missionärerna. Nedtystade delar av historien har grävts fram och berättelsen bygger på intervjuer, dagböcker, brev och en unik fotografisk skatt.
Boken kommer ut den 15 april 2026 men det går redan i dag att förhandsbeställa ett eller flera exemplar.
Du kanske också är intresserad av...
Vi kan inte resa från barnen
Kommer ut 15 april 2026
ISBN inbunden 978-91-90035-37-5
ISBN e-bok 978-91-90035-40-5
ISBN nedladdningsbar ljudbok 978-91-90035-41-2
Mått B155 x H231 mm
Köp e-bok från Bokus eller Adlibris
Köp ljudbok från Bokus eller Adlibris
Omslag och pressbilder
Klicka för att hämta högupplösta versioner!
Ange alltid vid publicering: 1. Bokomslag. 2. Elna och Per Olof Wirén i Kongo 1898. 3. Elna Wirén skriver brev till Sverige från Kongo cirka 1904. 4. Missionärer och bärare ur lokalbefolkningen. 5. Familjen Wirén samlad..










